Univerzita Palackého má čtyři nové profesory, tři z nich působí ve Fakultní nemocnici Olomouc

21. června 2019

Šest desítek nových profesorek a profesorů převzalo včera ve Velké aule pražského Karolina z rukou ministra školství Roberta Plagy jmenovací dekrety. Mezi nově jmenovanými profesory jsou i čtyři z Univerzity Palackého v Olomouci: Miroslav Ovečka z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum a Martin Hutyra, František Mrázek a Jan Václavík působící na Lékařské fakultě UP a ve Fakultní nemocnici Olomouc.

-----------------------------

prof. MUDr. Martin Hutyra, Ph.D., FESC
I. interní klinika - kardiologická Fakultní nemocnice Olomouc
*1974 v Novém Jičíně

Po ukončení studia na 1. Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze krátce působil na interním oddělení Nemocnice Frýdek-Místek. Od roku 2000 je zaměstnán ve Fakultní nemocnici Olomouc, nejprve na III. interní klinice - nefrologické, revmatologické a endokrinologické a následně od roku 2004 na I. interní klinice - kardiologické. Zde v současnosti působí jako vedoucí lékař Oddělení akutní kardiologie a Centra plicní hypertenze. Jeho hlavními odbornými zájmy jsou echokardiografie a obecně zobrazovací metody srdce, problematika plicní cirkulace související s organizací péče o pacienty s velmi vzácnou nemocí - plicní arteriální hypertenzí a intenzivní péče v kardiologii zabývající se zejména rizikovými formami akutního infarktu myokardu, plicní embolie, srdečního selhání a jejich komplikacemi. V rámci těchto oborů působí jako vědecký sekretář České kardiologické společnosti a je členem výboru České asociace akutní kardiologie, České asociace kardiovaskulárních zobrazovacích metod a Pracovní skupiny plicní cirkulace. Manželka Beáta působí také ve Fakultní nemocnici Olomouc jako lékařka Oddělení alergologie a klinické imunologie. Jednou z jeho nejoblíbenějších volnočasových aktivit je trávení společného času s dcerou Michaelou.

Co pro vás znamená jmenování profesorem?
Je to jistě pro mě osobně významné ocenění, nicméně tento akademický titul považuji spíše jako určitý přirozený a v úvodu ne zcela plánovaný důsledek než jako základní cíl mého profesního směřování. Je to dáno samozřejmě specifickou mixturou a nutnou symbiózou akademických a praktických lékařských aktivit, které se velmi přirozeně v prostředí FN Olomouc a LF UP doplňují. Všem, kteří mě v různých fázích mého profesního, akademického a osobního života rozličným způsobem potkávali, inspirovali, učili, podporovali a provázeli, patří z mé strany velký dík.

Ovlivní nějak nově nabytá akademická hodnost vaše další profesní směřování? Jaké jsou vaše další pracovní plány a sny?
Akademická hodnost profesora v zásadě neovlivní zásadním způsobem moje další profesní směřování. Mým cílem je nadále rozvoj všech podoborů kardiologie, za které jsem v rámci naší instituce odpovědný a podpora všech pre i postgraduálních studentů, kteří se v současnosti podílejí na péči o naše nemocné a v budoucnosti budou přebírat odpovědnost za všechny akademické a lékařské aktivity, ve kterých jsem v současnosti angažován já. Byl bych velmi rád, kdyby jich bylo co možná nejvíce, aby je tato práce s určitou mírou nadsázky alespoň do určité míry bavila, našli v ní smysl a byli jí schopni obětovat i něco navíc.

-----------------------------

prof. MUDr. František Mrázek, Ph.D.
Ústav imunologie Fakultní nemocnice Olomouc
* 1973 v Šumperku

Po maturitě na gymnáziu v Zábřehu vystudoval obor Všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Už během studií jej zaujala problematika imunologie transplantace a moderních molekulárně-genetických metod. Začal proto docházet jako „pomocná vědecká síla“ - jak se tomu tehdy říkalo - na Ústav imunologie FN Olomouc a LF UP, kde pracuje dodnes. Na LF UP získal také doktorát a v roce 2013 se habilitoval v oboru Lékařská imunologie. Atestoval z Lékařské mikrobiologie, získal specializaci pro Klinickou imunologii a nedávno také diplom Evropské specializace pro histokompatibilitu a imunogenetiku (ESHI). Ve své výzkumné práci se věnuje zejména podílu imunitních genů na dědičné složce chorob a komplikací léčby. V současné době má na starosti HLA laboratoř, která se zabývá především zajištěním tkáňové slučitelnosti u transplantací. Snad proto, že pochází z učitelské rodiny, rád přednáší a učí. Je ženatý, má tři děti, které se s manželkou snaží vést ke vzdělání a kritickému myšlení. Dle jeho vlastních slov jsou zatím shovívavé a vzdorují přiměřeně. Velmi si cení času, který může trávit s rodinou. Ve volných chvílích si rád přečte knihu s historickou tématikou nebo poslouchá starou vážnou hudbu.

Co pro vás znamená jmenování profesorem?
Je to pro mě zavazující, velmi si svého jmenování vážím a beru ho jako úspěšné završení více než dvacetileté etapy svého profesního života. Snažím se však k němu přistupovat s pokorou a vědomím, že jsem měl velké štěstí na učitele, kolegy i studenty, kteří mě provázeli a inspirovali, a také na příhodné podmínky pro tvůrčí práci v obou mateřských institucích: Fakultní nemocnici Olomouc a Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. V neposlední řadě jsem vděčný za podporu své rodiny.

Ovlivní nějak nově nabytá akademická hodnost vaše další profesní směřování? Jaké jsou vaše další pracovní plány a sny?
Myslím, že nově nabytý titul moje směřování bezprostředně nezmění, určitě však znamená další „otevřené dveře“ a rozšíření profesních možností. Rád bych se proto i nadále věnoval svým tradičním prioritám, kterými jsou rozvoj v oblasti imunologické diagnostiky u transplantací, pregraduální i postgraduální výuka a výzkum v oblasti lékařské imunologie. Stále také přicházejí nové profesní výzvy, jednou z nich je příprava moderní příručky věnované klinické imunogenetice, která v české odborné literatuře stále chybí.

-----------------------------

prof. MUDr. Jan Václavík, Ph.D. FESC
I. interní klinika - kardiologická Fakultní nemocnice Olomouc
*1979 v Olomouci

V roce 2003 absolvoval s vyznamenáním Lékařskou Fakultu Univerzity Palackého v Olomouci. Od září 2003 do ledna 2007 pracoval jako lékař na Interním oddělení Nemocnice Šternberk. Společný interní základ ukončil v březnu 2006. Od února 2007 až dosud pracuje na I. interní klinice - kardiologické FN Olomouc. V prosinci 2009 ukončil atestací specializaci v oboru kardiologie, v roce 2014 složil atestaci v oboru vnitřní lékařství. Doktorské studium v oboru Vnitřní nemoci ukončil na LF UP v roce 2010. V roce 2010 byl jmenován vedoucím lékařem Centra pro diagnostiku a léčbu hypertenze FN Olomouc. Od roku 2014 je jmenován docentem v oboru vnitřní nemoci. V roce 2016 byl jmenován čestným členem Evropské kardiologické společnosti (FESC). Jeho hlavní náplní je klinická práce, podílí se rovněž na klinickém výzkumu se zaměřením zejména na oblast arteriální hypertenze a také na výuce studentů v pregraduálních i postgraduálních studijních programech. Je členem České kardiologické společnosti, Evropské kardiologické společnosti, České internistické společnosti ČLS JEP, České společnosti pro hypertenzi a Evropské společnosti pro hypertenzi. Od roku 2014 je členem výboru České internistické společnosti. Je ženatý a má dvě děti. Jeho hlavními koníčky jsou sporty: v létě cyklistika, běh, kanoistika, rafting a windsurfing, v zimě běžky, sjezdové lyžování a lední hokej. Životní krédo: Nic není nemožné.

Co pro vás znamená jmenování profesorem?
Velmi si toho vážím, neboť to je nejvyšší akademická hodnost, které lze dosáhnout. Přirovnávám to k dosažení vrcholu nejvyšší hory, na kterou horolezec může vylézt. Přesto to, stejně jako horolezec, považuji teprve za polovinu cesty, protože cílem horolezce není vrchol hory, ale bezpečný návrat zpět...

Ovlivní nějak nově nabytá akademická hodnost vaše další profesní směřování? Jaké jsou vaše další pracovní plány a sny?
Nemyslím si, že by dosažení nové akademické hodnosti nějak změnilo moje další medicínské nebo akademické směřování.