V pondělí je Světový den bez tabáku. Bezpečná dávka kouře neexistuje!

28. května 2021

Připomenout škodlivost kouření a podpořit ty, kdo chtějí s cigaretami přestat. Takový je cíl Světového dne bez tabáku, který si každoročně 31. května připomíná i Fakultní nemocnice Olomouc. Na následky kouření umírá na světě ročně 8 milionů osob, příčinou jsou zejména kardiovaskulární onemocnění, nemoci plic, nádory, diabetes a hypertenze. Kouření je také rizikovým faktorem pro těžká onemocnění a úmrtí na respirační infekce.

Jak zdůrazňuje lékař Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy FN Olomouc MUDr. Stanislav Losse, bezpečná dávka kouře neexistuje. „Každá cigareta poškozuje, včetně pasívního kouření. Kouření vyvolává a zhoršuje řadu závažných onemocnění. Nejlepší prevencí potíží je zavčas přestat,“ konstatuje lékař.

K rozhodnutí nekouřit by se měli odhodlat především ti, kteří již trpí plicním, srdečním, cévním, onkologickým či jiným onemocněním. „Zanechání kouření by mělo být automatické, i pokud jde o těhotnou ženu, osobu před plánovaným chirurgickým zákrokem nebo diabetika. Není důvod tento krok odkládat,“ zdůrazňuje MUDr. Losse, který je vedoucím lékařem Centra pro závislosti na tabáku.

Na odborníky v centru se mohou obracet všichni, kdo se rozhodli své závislosti zbavit a hledají odbornou pomoc. Stačí se pouze objednat na telefonním čísle 588 443 561 v ambulanci Kliniky plicních nemocí a tuberkulózy.

Postoj vedení Fakultní nemocnice Olomouc k otázce kouření je trvale negativní. To je zřejmé i ze skutečnosti, že je zdravotnické zařízení od roku 2016 součástí Evropské sítě nekuřáckých nemocnic. V areálu FN Olomouc je povoleno kouřit pouze na vyhrazených kuřáckých místech. V dalších prostorách mimo tato vyhrazená místa včetně všech vnitřních prostor nemocnice je kouření zakázáno.

Více informací k iniciativě FN OLOMOUC - NEKUŘÁCKÁ NEMOCNICE najdete ZDE.