Vepřová pečeně z Fakultní nemocnice Olomouc patří mezi nejlepší jídla společného stravování v České republice

8. září 2020

Nepopulární, ale přesto velmi cennou „bramborovou“ medaili si z pražského finále soutěže Nejlepší kuchař roku 2020 ve společném stravování přivezla kuchařka Fakultní nemocnice Olomouc Zuzana Venská. Na svou bezlepkovou vepřovou pečeni s rozmarýnem, se zelím z červené řepy s pomerančovou šťávou a karamelem a bramborovým knedlíkem sice od poroty slyšela jen slova chvály, ale nakonec z toho bylo „pouhé“ čtvrté místo. „I tak jsem ráda. Zase jsem načerpala další zkušenosti a příští rok to bude určitě lepší,“ hodnotí odhodlaně Zuzana Venská finálové klání, které se uskutečnilo od 25. do 27. srpna v pražské Makro Akademii.

V soutěžní části sice Fakultní nemocnici Olomouc v Praze reprezentovala jen Zuzana Venská, ale doprovázely ji také vedoucí Provozu stravování FN Olomouc Bc. Ivana Benešová, DiS. a šéfkuchařka Simona Grigárková. Shodují se na tom, že cesta to byla velmi inspirativní. „Byly to dny od rána do večera naplněné kvalitním, moderním a nutričně vyváženým jídlem, které zaujme i velmi vybíravé strávníky. Do soutěže se mohli přihlásit kuchaři a kuchařky z provozů společného stravování všech typů, od mateřských a základních škol až po zástupce domů pro seniory, rehabilitačních ústavů či nemocnic,“ pochvaluje si Iva Benešová. Přesto ji mrzelo, že FN Olomouc byla jediná velká nemocnice, která se soutěže zúčastnila. „Nebylo tak pro nás možné se porovnat se stejným zařízením, kde je nutné dodržet dietní režim, připravit stravu na základě indikace lékařem a distribuovat ji formou tabletového pásového výdeje,“ lituje vedoucí Provozu stravování. Pro příští rok se proto pokusí asociaci navrhnout kategorii výhradně pro nemocniční zařízení. „Pravidla přípravy jídel v nemocnicích jsou pro nás s ohledem na bezpečnou a správnou výrobní praxi odlišná než například v soukromých zařízeních poskytujících stravování,“ argumentuje Iva Benešová.

Zdůrazňuje však, že ani absence možnosti srovnání s podobným zařízením nic nemění na skutečnosti, že to byly dva dny plné zážitků i emocí. Pražské finále totiž vždy účastníkům přinese nové poznatky nejen o vaření, ale také o food stylingu a dokonalém načasování každého kroku. A právě v této disciplíně pravděpodobně Zuzana Venská ztratila body potřebné k lepšímu umístění. „Letos totiž byla jedna porotkyně i přímo v kuchyni při přípravě jídla. A ta mi asi zabrala více času, než bylo žádoucí,“ přemítá kuchařka nad tím, proč si oproti loňskému roku o jedno místo pohoršila. Podle šéfkuchařky FN Olomouc Simony Grigárkové bylo zadání soutěžního menu pevně dané. „Povinnou surovinou byla vepřová pečeně bez kosti a k tomu sezónní zelenina. Pořizovací cena za potraviny na přípravu jedné porce nesměla překročit padesát korun. U nás činí pořizovací cena na jednu porci maximálně 37 korun,“ říká Simona Grigárková. „Porotu složenou z výživových odborníků a kuchařských mistrů z Asociace kuchařů a cukrářů České republiky zajímalo hlavně to, jestli je jídlo moderní, nutričně vyvážené a obstojí před strávníky, pro které je primárně určené. Důležitým kritériem byla i skutečnost, zda je možné jídlo připravit ve větším množství a vydávat ho postupně. Komisaři ale posuzovali i samotný proces přípravy,“ doplňuje Iva Benešová.

Přestože Zuzana Venská nakonec neskončila „na bedně“ jako vloni, od účasti v dalším ročníku ji to neodradilo. Naopak, věří, že výsledek bude příští rok lepší. „Chci ukázat, že i v podmínkách tak velkého provozu, jako je kuchyně ve fakultní nemocnici, kde připravujeme denně až čtyři tisíce obědů, se dá vařit moderně a zároveň chutně,“ říká. To potvrzuje také vedoucí Provozu stravování. „Jsem hrdá na Zuzku a na výsledek, který jsme si z Prahy přivezly,“ uzavírá Iva Benešová.