Vidění je dar. Jak nevhodný životní styl působí na náš zrak, prozradí pořad Ambulance aktivního zdraví

5. prosince 2022

Zrak. Jeden ze smyslů, bez nějž si většina z nás nedovede vůbec představit svůj život. A přesto často ohrožujeme vlastní oči a jejich zázračnou schopnost nezdravými životními návyky, které mohou mít na naše vidění mnohdy až fatální dopad. Jak očním vadám předcházet a jaké možnosti léčby v současné době máme, prozradí letošní poslední díl Ambulance aktivního zdraví (Ambulance AZ), seriálu debat odborníků pořádaného Fakultní nemocnicí Olomouc. Zhruba tři čtvrtě hodiny trvající pořad připravovaný ve spolupráci s olomouckým televizním studiem BEA PRODUCTION bude naživo k vidění ve středu 7. prosince od 17 hodin. Následně také ze záznamu na webových stránkách ambulanceAZ.fnol.cz a současně na YouTube kanálu a facebookové stránce FN Olomouc.

„Více než čtyři pětiny našeho času trávíme ve vnitřních prostorách. To má řadu negativních dopadů na naše zdraví. Jedním z orgánů, které pobytem v uměle osvětlených prostorách trpí, jsou oči. Nedostatek denního světla a neustálé zaostřování na krátkou vzdálenost vedou k další novodobé epidemii - krátkozrakosti. Nejen ona, ale i jiná onemocnění očí jsou způsobena nevhodným životním stylem, k němuž patří také kouření, přemíra masa a cukru ve stravě nebo vysoký krevní tlak,“ upozorňuje autor pořadu a jeho průvodce prof. MUDr. Roman Havlík, Ph.D., ředitel Fakultní nemocnice Olomouc. Jeho hosty ve studiu BEA budou tentokrát doc. RNDr. František Pluháček, Ph.D. z Katedry optiky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci a přednostka Oční kliniky FN Olomouc MUDr. Klára Marešová, Ph.D., FEBO.

Cílem projektu Ambulance AZ je připomenout veřejnosti téma aktivního zdraví a zodpovědného přístupu každého z nás k vlastní tělesné i duševní kondici. Letošní série je věnována konkrétním diagnózám, jako jsou vedle zubního kazu například hypertenze, diabetes či obezita. Společně s pozvanými odborníky budeme pátrat po tom, jaké jsou příčiny vzniku těchto civilizačních onemocnění a zda a jak lze zvrátit jejich průběh až k úplnému či alespoň částečnému vyléčení.

V rámci každého dílu přítomní hosté odpovídají i na dotazy, které mohou zájemci již před vysíláním klást prostřednictvím webových stránek ambulanceAZ.fnol.cz. Na stejné internetové adrese také naleznou různé zajímavé odkazy a tipy na podporu aktivního zdraví i kontakty na specializované poradny ve Fakultní nemocnici Olomouc. Záznamy všech předchozích debat mohou zájemci sledovat nejen jako video, ale k dispozici jsou také jako podcast ve streamovací službě Spotify. Pro sdílení zkušeností a případně konzultaci některých otázek s odborníky založila FN Olomouc také facebookovou skupinu.