Výročí dne: Vladislav Rapant, průkopník všech směrů moderní chirurgie, se narodil před 117 lety

6. června 2019

Právě dnes před 117 lety se narodil Vladislav RAPANT - jeden z nejvýraznějších představitelů moravské chirurgické školy a přední český odborník v oblasti hrudní a jícnové chirurgie. Absolvent Lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně nastoupil v roce 1925 na brněnskou internu a celých dvacet pak působil na tamní chirurgické klinice, kterou také vedl. Po válce se ujal funkce prozatímního primáře olomouckého chirurgického oddělení v Zemských ústavech v Olomouci. V roce 1946 se stal jeho primářem. O dva roky později byl jmenován řádným profesorem a současně se stal prvním přednostou olomoucké chirurgické kliniky. V jejím čele pak stál až do roku 1970.

Vynikající operatér se stal průkopníkem všech směrů moderní chirurgie. Každoročně publikoval řadu odborných prací, zvláštní zájem pak věnoval hrudní a jícnové chirurgii, chirurgii žaludku, portální hypertenzi a endokrinochirurgii. V tradici jícnové chirurgie pokračovaly všechny další generace olomouckých chirurgů až do současnosti, kdy i současná I. chirurgická klinika FN Olomouc stále patří v této oblasti mezi absolutní českou špičku. Za čtvrt století v čele olomoucké kliniky vychoval celou řadu pozdějších primářů dalších moravských chirurgických pracovišť. Zemřel 30. září 1982, a to na I. chirurgické klinice FN Olomouc.