Výstava fotografií „Jsem sestra“ zahájena. Čeká ji putování po České republice

7. ledna 2020

Pocta náročné profesi zdravotní sestry. To je ve zkratce základní cíl výstavy fotografií Jindřicha Štreita s názvem Jsem sestra, která byla v úterý 7. ledna 2020 zahájena za velkého zájmu veřejnosti a účasti vedoucích představitelů profesních organizací i veřejného života v olomoucké Galerii Šantovka. Putovní expozice, jejíž vznik inicioval Spolek vysokoškolsky vzdělaných sester, je hlavní českou akcí v rámci celosvětové kampaně Nursing Now.

Jindřich Štreit fotografoval sestry v reálných pracovních situacích po dobu od května do července 2019 na různých klinikách a odděleních Fakultní nemocnice Olomouc, Nemocnice Šternberk, Vsetínské nemocnice a v Hospicu Sv. Lukáše v Ostravě. Vzniklo více než čtyři tisíce snímků, z nichž pořadatelé vybrali na výstavu 24 fotografií. Hosté vernisáže se přitom shodli, že Štreitovy fotografie ukazují, jak náročná a nenahraditelná je práce všeobecných sester. „Ze všech fotografií je znát obrovská profesionalita a současně velká dávka srdce, kterou sestry své práci věnují. Taková pocta jejich profesi je pro ně obrovská satisfakce,“ uvedl například ředitel Fakultní nemocnice Olomouc Roman Havlík. „Věřte, že si význam vaší práce si čím dál více uvědomují také naši klienti,“ dodal. „V posledních měsících jsem byl v nemocnicích téměř denním hostem, a to nejen jako fotograf. A pokaždé jsem byl fascinován, s jakou grácií sestry zvládají tak náročnou a složitou práci. Musím jim složit skutečně hlubokou poklonu za to, co dělají. Jsou to silné ženy, které každý den potřebujeme, ale po jejich pracovním dni je často čeká ještě další náročná směna, protože jsou také matkami a manželkami. Doufám, že výstava může pomoci k tomu, aby si i politická reprezentace uvědomila, že by se postavení sester mělo ještě zlepšit,“ upozornil Jindřich Štreit. Zdůraznil přitom, že hlavní podíl na vzniku fotografií mají viceprezidentky Spolku vysokoškolsky vzdělaných sester Zdeňka Mikšová a Libuše Winklerová. „Tyto dvě dámy mě s nápadem oslovily a stály u zrodu projektu. Bez nich by nevznikl,“ poděkoval renomovaný fotograf.

Úterní vernisáže se přitom zúčastnila celá řada významných hostů, například hlavní sestra České republiky Alice Strnadová, náměstek hejtmana Olomouckého kraje Dalibor Horák, prezidentka Spolku vysokoškolsky vzdělaných sester Jana Maňhalová, prezidentka České asociace sester Martina Šochmanová, předseda Profesní a odborové unie zdravotnických pracovníků Tomáš Válek, děkan Fakulty zdravotnických věd UP v Olomouc Martin Procházka a také zástupci nemocnic, v nichž se fotografovalo – kromě ředitele FN Olomouc Romana Havlíka také ředitelka Vsetínské nemocnice Věra Prousková a ředitelka Nemocnice Šternberk Katarína Bučková.

Fotografie Jindřicha Štreita budou v Galerii Šantovka vystaveny do konce ledna. Pak výstava zamíří postupně do Ostravy, Zlína, Českých Budějovic, Hradce Králové, Ústí nad Labem a její poslední zastávkou bude Praha, kde v květnu vyvrcholí kampaň Nursing Now připomínkou 200. výročí narození zakladatelky moderního ošetřovatelství Florence Nightingale.