Vystřelené oko, utržené prsty... Zdravotníci z Fakultní nemocnice Olomouc bojují za zákaz, či omezení zábavní pyrotechniky

12. ledna 2023

Oslavy konce starého a příchodu nového roku jsou pro řadu lidí neodmyslitelně spojené s petardami, rachejtlemi a světlicemi. Stále více však přibývá těch, kdo takzvanou zábavní pyrotechniku zčásti, či úplně odmítají a volají po jejím zákazu. Argumenty jsou zcela jednoznačné: přibývající zranění při manipulaci s těmito výbušninami, hluk obtěžující až zdravotně ohrožující lidi a zvířata a v neposlední řadě také negativní vliv na životní prostředí. Je zcela logické, že mezi odpůrci zábavní pyrotechniky nechybějí ani zdravotníci. Ti z Fakultní nemocnice Olomouc se s devastujícími následky silvestrovských a novoročních výbuchů tentokrát potýkali hned v několika případech.

  • Zábavní pyrotechnika dokáže způsobit při neopatrném a příliš suverénním zacházení vážná zranění.

 

Dvě hodiny po novoroční půlnoci přivezla záchranná služba do olomoucké fakultní nemocnice ženu, jíž rachejtle doslova roztrhala oko. „Došlo k tomu při domácí manipulaci s pyrotechnikou zakoupenou v kamenném obchodě, svou nešťastnou roli v tom sehrál i příliš krátký knot. Rachejtle tak byla odpálena jiným směrem, než měla, a došlo k devastujícímu zranění ženina oka a obličeje. Vnitřně poraněné oko jsme zašili, pacientka navíc musela absolvovat další operaci polámaných kostí očnice na Klinice ústní, čelistní a obličejové chirurgie a čeká ji ještě další výkon. Prognóza vyléčení oka je nejistá,“ konstatuje přednostka Oční kliniky FN Olomouc MUDr. Klára Marešová, Ph.D., FEBO.

Pro její zdravotnický tým to přitom nebyl jediný případ zranění zábavní pyrotechnikou, jímž se musel při posledních oslavách přelomu roku zabývat. „Na Silvestra jsme řešili poranění spojivky rovněž způsobené rachejtlí. Tentokrát naštěstí méně vážné, poškozena byla spojivka, tedy vnější část oka. Podobné případy řešíme v tomto období každoročně. Nejčastější zranění vznikají v důsledku popílku, který lidem napadá do očí při sledování ohňostrojů. Klidně i těch velkých oficiálních na náměstích a dalších veřejných prostranstvích,“ říká Klára Marešová.

Ta je jako předsedkyně České oftalmologické společnosti podepsána pod výzvou adresovanou Parlamentu České republiky, která žádá zákaz spotřebitelských ohňostrojů kategorií F2 a F3 (volně prodejná pyrotechnika osobám od 18 a 21 let). „Výzvu našim státním činitelům jsme odeslali na žádost Evropské oftalmologické společnosti, jejíž jsme součástí. Ta v průběhu let shromáždila a zveřejnila značná data, která nepochybně dokazují rozsah vážných poranění očí způsobených komerční zábavní pyrotechnikou, a proto podporuje zákaz těchto ohňostrojů na celoevropské úrovni. Zranění si přitom způsobují nejen samotní ohněstrůjci, ale ve více než padesáti procentech případů k nim dochází i u nevinných přihlížejících,“ cituje z výzvy MUDr. Klára Marešová, Ph.D., FEBO.

K návrhům na zákaz, nebo alespoň omezení silvestrovských a novoročních explozí se připojuje rovněž primář Oddělení plastické a estetické chirurgie Fakultní nemocnice Olomouc MUDr. Bohumil Zálešák, Ph.D. Také on a jeho tým museli napravovat následky hlučného novoročního veselí, tentokrát dokonce u patnáctiletého chlapce. „Římská světlice mu explodovala v ruce a doslova mu ustřelila palec. Jednalo se o devastační zranění, u kterého měl hoch ještě velké štěstí, že výbuch nezasáhl třeba oči. Přesto jsme mu museli amputovat části posledních článků na dvou prstech. Palec se nám sice podařilo přišít zpět, otázka ale je, jak budou zachovány jeho funkce. Určitě jsem pro zákaz takovéto pyrotechniky, nebo aspoň minimálně pro zásadní omezení jejího používání třeba jen na poslední a první den v roce. Při takto masivní střelbě jako v uplynulých letech je vlastně zázrak, že těch úrazů a zranění nebylo podstatně víc,“ varuje primář Bohumil Zálešák.