Výzvu Novorozeneckého oddělení ke společnému darování krve vyslyšelo více než třicet zájemců

15. listopadu 2019

S vynikající odezvou se ve středu 13. listopadu 2019 setkala výzva Novorozeneckého oddělení Fakultní nemocnice Olomouc ke skupinovému darování krve. Na Transfuzní oddělení přišlo kromě 15 zaměstnanců největšího zdravotnického zařízení na střední Moravě také 34 zájemců z řad veřejnosti.

„Dárcovství krve hraje při záchraně lidských životů zcela zásadní roli. Například pro potřeby pacientů našeho oddělení a Porodnicko-gynekologické kliniky byla v loňském roce nutná pomoc 328 dárců,“ vysvětloval MUDr. Vojtěch Bodnár z Novorozeneckého oddělení, proč se sestřičky a lékaři rozhodli společně darovat krev a vyzvali k tomu i rodiče dětí, o které na oddělení pečovali nebo stále ještě pečují, a obecně zájemce řad z veřejnosti. Prosbu a pozvání zdravotníků nakonec vyslyšelo 34 potenciálních dárců. „Ne všichni nakonec mohli krev darovat, ať už ze zdravotních důvodů, nevyhovující krevní obraz nebo pro chybějící zprávu od ošetřujícího lékaře,“ popisovala referentka náboru dárců krve Transfuzního oddělení FN Olomouc Lucie Vybíralová.

Mezi příchozími bylo 17 prvodárců, ale také dárci, kteří u odběru nebyli i dvacet let a výzva Novorozeneckého oddělení je přiměla k dárcovství se vrátit. Poprvé daroval například 35letý Tomáš, jehož tříletý syn Patrik se narodil předčasně a transfuze sám potřeboval. „Dlouho jsem nad tím přemýšlel a výzva mě konečně přiměla najít si čas a vyzkoušet si to na vlastní kůži. Rozhodně tu nejsem dnes naposledy,“ přislíbil. První odběr absolvovala i 39letá Andrea, která si chtěla dárcovství vyzkoušet už před dvaceti lety. „Tenkrát jsem ale nemohla pro nedostatek železa. To mě na dlouho odradilo, nenašla jsem znovu odvahu přijít. Vše změnila až výzva Novorozeneckého oddělení. Dnes byl můj krevní obraz vyhovující, a tak jsem na startovní čáře a cítím se jako znovuzrozená,“ usmívala se prvodárkyně. Společně na Transfuzní oddělení přišly kamarádky Šárka (23) a Adéla (21), které již mají za sebou sedm odběrů. „Moc dobře víme, jak je krev a transfuzní přípravky potřeba, protože studujeme na univerzitě obor Záchranář. Výzva darovat krev s novorozenci nás i proto zaujala a přiměla objednat se k dalšímu odběru,“ uvedla Adéla.

Novorozenecké oddělení je v krátké době již třetím pracovištěm FN Olomouc, které se rozhodlo pro skupinový odběr krve. V září přišlo na Transfuzní oddělení čtrnáct fyzioterapeutů z Oddělení rehabilitace, minulý týden je následovali zaměstnanci Ortopedické kliniky. Skupinový odběr krve byl pro Novorozenecké oddělení jednou z forem připomínky Světového dne předčasně narozených dětí, který připadá na 17. listopad. ​