Vzdělávání je ve FN Olomouc priorita. Ve stejný den skončil sanitářský kurz i vzdělávací program pro staniční a úsekové sestry

15. prosince 2023

„Jsem sanitář,“ mohlo o sobě ve středu 13. prosince po závěrečných zkouškách prohlásit dalších patnáct absolventů akreditovaného kurzu pořádaného Fakultní nemocnicí Olomouc. Na účastníky již desátého běhu kurzu čekaly otázky z anatomie a teoretické i praktické zkoušky z vědomostí a dovedností, které nabyli během tříměsíční výuky. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě klade velký důraz na vzdělávání, což dokládá i skutečnost, že ve stejný den ukončilo šestnáct staničních sester rozvojový vzdělávací program.

Nemocnice již „vychovala“ 150 sanitářů

„Děkuji všem lektorům, kteří se na sanitářském kurzu podílí, a pracovištím, na kterých probíhala praktická výuka. Velké poděkování patří Miluši Šimákové, vrchní sestře Neurochirurgické kliniky, která měla vedení kurzu vůbec poprvé na starosti, a to vedle své běžné pracovní agendy. Na organizaci a zkoušení u praktické části se od začátku podílí i Lenka Šeflová, vrchní sestra II. interní kliniky, za což také velice děkuji. Za hladký průběh, organizaci a administraci procesu vděčíme Personálnímu úseku,“ děkovala náměstkyně nelékařských oborů FN Olomouc Ing. Bc. Andrea Drobiličová, MHA po závěrečných zkouškách.

Uspěli v nich všichni uchazeči, ale získání osvědčení opravňujícího k vykonávání profese sanitáře, nebyla žádná hračka. Zájemci o práci sanitáře absolvovali 100 hodin teoretické a teoreticko-praktické výuky, k tomu 80 hodin praktické výuky a zkouška z praktické části a ústní zkouška z teoretické části. „Všichni jste byli skvělí a těším se, až se alespoň s některými z vás potkám jako se zaměstnanci naší nemocnice,“ chválila „své“ studenty Mgr. Miluše Šimáková. „Nám se kurz moc líbil, nemáme co vytknout. Bylo to super,“ shodovali se jednohlasně čerství sanitáři.

Kurz pořádá FN Olomouc od roku 2018. Novou profesi díky němu může zastávat 150 absolventů. Další běh se uskuteční pravděpodobně v březnu příštího roku. Více informací zde: https://kariera.fnol.cz/akreditovany-kvalifikacni-kurz-sanitar

Vzdělávací program pro staniční a úsekové sestry

Jen o pár minut později a několik stovek metrů dál byl předáním certifikátů ukončen další vzdělávací program FN Olomouc. V tomto případě šlo již o řadové zaměstnance, konkrétně šestnáct staničních sester, které absolvovaly Rozvojový vzdělávací program pro staniční a úsekové sestry. Program byl zahájen v únoru letošního roku a zahrnoval devět seminářů na různá témata - od managementu lidských zdrojů, přes právní aspekty řízení ve zdravotnickém zařízení až po IT bezpečnost nebo krizové řízení. Program, zaměřený na zvyšování odborné erudice k vedení pracovních týmů, pořádala FN Olomouc pro vedoucí NLZP již počtvrté. „Nabídka vzdělávání a dalšího rozšiřování odborné erudice patří i díky velmi těsné spolupráci s Lékařskou fakultou a Fakultou zdravotnických věd Univerzity Palackého v Olomouci k naprostým prioritám vedení nemocnice,“ zdůraznila vedoucí Oddělení profesního vzdělávání a rozvoje lidských zdrojů Mgr. Vladimíra Odehnalová. Právě její oddělení realizaci vzdělávacích aktivit komplexně sestavuje a organizačně zajišťuje.