Z ARCHIVU: Uběhlo 50 let – a kdysi prázdným areálem Fakultní nemocnice Olomouc projedou denně tisíce aut

20. srpna 2020

Jak neuvěřitelně vypadají fotografie areálu Fakultní nemocnice Olomouc, které vznikly v polovině 60. let 20. století! Téměř nebo úplně prázdné cesty, sem tam nějaká sanitka, osobních aut poskrovnu, motorka ojediněle. Uběhlo necelých šedesát let a areálem každý den projedou tisíce osobních aut pacientů, návštěvníků a zaměstnanců, sanitek a nákladních aut z vozového parku FN Olomouc nebo dodavatelů. Je pochopitelné, že s takovým extrémním nárůstem dopravy zakladatelé někdejších Zemských ústavů v Olomouci na přelomu 19. a 20. století ani jejich pokračovatelé v následujících desetiletích nemohli počítat.

Na zvýšenou frekvenci aut se však snažilo reagovat vedení FN Olomouc od 90. let, a to postupným navyšováním kapacity parkovišť, změnami ve vjezdovém systému nebo aktuálně výstavbou dalšího vjezdu do areálu. Pro porovnání publikujeme jak z hlediska provozu idylicky působící archivní fotografie, tak několik aktuálních statistických údajů, naznačujících, že nemocniční areál má počtem aut blízko k průměrné výpadovce.

Tak například v loňském roce od ledna do července bylo na vjezdových stojanech v Hněvotínské a I. P. Pavlova vydáno celkem 376 146 krátkodobých vjezdových karet (parkovacích lístků). K tomu je však třeba přišít ještě více než 65 tisíc vjezdů zaměstnanců a dalších bezmála 16 tisíc aut našich dodavatelů. Jak je FN Olomouc zahlcená dopravou, je vidět i z čísel za duben letošního roku, kdy byl areál minimálně vytížen kvůli koronavirové pandemii. Přesto jsme na branách zaznamenali vyzvednutí téměř 30 tisíc vjezdových karet.