Záchranáři všech složek umocní svou pomoc veřejnosti. Budou společně darovat krev

23. dubna 2024

Pomáhat druhým a zachraňovat životy je jejich každodenní práce. Rozhodli se ale svou pomoc umocnit. Všichni společně budou 30. dubna darovat krev a plazmu. Na Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc se to bude hemžit všemi uniformami – policisté, hasiči, vojáci, vojenští policisté, záchranáři a samozřejmě také lékaři a sestry. Pomoc při záchraně a léčbě pacientů největšího zdravotnického zařízení neodmítla ani jedna složka Integrovaného záchranného systému Olomouckého kraje.

„Chceme ukázat veřejnosti a dalším stávajícím i potenciálním dárcům, že si sami velmi dobře uvědomujeme, jak je bezpříspěvkové darování krve důležité a že jsme schopni spojit síly, když je to potřeba,“ vysvětluje zástupce primářky Transfuzního oddělení FN Olomouc MUDr. Alice Entrová, MBA. Myšlenka akce nazvané Pomoc2 vznikla v souvislosti s rozsáhlou rekonstrukcí transfuzky. „Od poloviny března pracujeme v poněkud provizorních podmínkách, které potrvají až do září. Až bude hotovo, dárce čeká komfortní, moderní prostředí. Než k tomu ale dojde, jsme nuceni transfuzní přípravky odebírat ve ztížených podmínkách. Je to náročné období jak pro nás, tak především pro dárce. Proto jsme velmi vděční za to, že v této kritické době vyslyšely všechny složky integrovaného záchranného systému naši výzvu a budou u nás společně darovat krev a plazmu,“ doplňuje.

V úterý 30. dubna se Transfuzní oddělení uzavře pro stálé dárce a bude k dispozici výhradně zástupcům záchranných složek, a to Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje, Krajského ředitelství policie Olomouckého kraje, Velitelství Vojenské policie Olomouc, Velitelství pozemních sil Armády ČR Olomouc, Záchranné zdravotnické služby Olomouckého kraje a samozřejmě samotné Fakultní nemocnice Olomouc. „Dárci ze všech zmíněných složek k nám chodí pravidelně, ať už individuálně nebo na hromadné odběry. Tentokrát se ale setkáme všichni společně, a to včetně představitelů vedení všech záchranných složek. Proto je tato akce výjimečná a je dalším důkazem, že pomoc ostatním má u všech záchranářů zelenou, nikoliv červenou,“ dodává s úsměvem referentka náboru dárců Lucie Dubanská.

Pro výjimečnou příležitost chystá FN Olomouc také výjimečný doprovodný program. „Čekání na odběr dárcům vyplníme ve spolupráci s Oddělením léčebné výživy, Oddělením nemocniční hygieny, Oddělením mamární diagnostiky a zdravotními pojišťovnami. Oslovili jsme také naše sponzory s žádostí o podporu a věříme, že vyjdou i prohlídky některých běžně nepřístupných míst v nemocnici,“ dodává Lucie Dubanská.