Zachránila život po autonehodě. Čin zdravotní sestry z FN Olomouc ocenil prostějovský primátor

20. listopadu 2023

Neváhala a pomohla k záchraně lidského života. Když zdravotní sestra Ambulance praktického lékaře Martina Iránková při procházce se psem zpozorovala vážnou dopravní nehodu, zareagovala učebnicovým způsobem a zahájila resuscitaci. „Je to krásné, ale přiznám se, že mi to dochází až teď. V ten moment mi to přišlo jako správná, normální věc a tak jsem to udělala,“ přiznává. Za svůj čin nyní obdržela medaili prostějovského primátora.

„Při venčení svého buldočka jsem zaslechla hrozivou ránu,“ vzpomíná na situaci, která se udála na přelomu září a října na jedné z prostějovských křižovatek. „Slečnu na mopedu srazilo auto a já jsem viděla, jak bezvládně leží na zemi. Shodou okolností byly nedaleko i dvě studentky zdravotnické střední školy a společně jsme běžely pomoci. Rychle jsem volala záchranku, která nás propojila online. Zahájili jsme resuscitaci, protože pacientka nedýchala. Netroufnu si říct, jak dlouho to trvalo. Naštěstí se paní začala po chvíli probírat,“ dodává zdravotní sestra, která tři dekády působila na oddělení ARO.

Zachráněná pacientka byla posléze převezena do Fakultní nemocnice Olomouc a spojila se svými zachránkyněmi. „Má to šťastný konec, protože je v pořádku a rehabilituje,“ doplňuje s tím, že následně s pochvalou kontaktovala prostějovskou střední zdravotnickou školu. „Musela jsem slečny  jako zdravotník pochválit. Byly skvělé, nebály se a moc pomohly,“ uvedla. Čin tří zachránkyň ocenil také prostějovský primátor František Jura, který Martině Iránkové, Michaele Zajíčkové a Kateřině Mezuliánkové udělil medaili za záchranu lidského života.

„Statečným dámám bych chtěl udělením medailí vyjádřit hlubokou úctu a poděkování. Myslím, že ne každý by byl schopen takto rychle se zorientovat a zasáhnout,“ dodal primátor František Jura.