Dny evropského dědictví 2022

Základní informace

Fakultní nemocnice Olomouc se opět připojí ke Dnům evropského dědictví, tradiční akci, díky níž se veřejnosti otevírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě tentokrát v části programu spojí síly s odborníky z Muzea umění Olomouc a v neděli 11. září vůbec poprvé veřejnosti představí projekt Zahrada světla, který vznikl při příležitosti Trienále SEFO 2021 a jehož cílem je revitalizace chátrajícího skleníku v areálu FN Olomouc a jeho okolí. Kromě prezentace tohoto ambiciózního záměru se zájemci ve FN Olomouc mohou v rámci Dnů evropského dědictví dozvědět zajímavé informace o historii kaple Božského Srdce Páně na Neurologické klinice, projít si areál a zavítat do jeho málo známých zákoutí s historikem Vilémem Švecem nebo navštívit jinak nepřístupné chodby fortu Tafelberg, který nemocnic slouží jako archiv.

Dny evropského dědictví ve FN Olomouc | Neděle 11. 9. 2022

Historie kaple Božského Srdce Páně

14.00 | Kaple – Neurologická klinika FN Olomouc, budova M

Kurátorka Muzea umění Olomouc Šárka Belšíková představí architektonicky pozoruhodnou budovu bývalé kaple Božského Srdce Páně postavenou v letech 1947-1950 kongregací Milosrdných sester III. řádu sv. Františka v areálu dnešní Fakultní nemocnice Olomouc. Představí také architekta Jaroslava Čermáka společně s okruhem umělců a teoretiků, kteří se podíleli na výtvarné výzdobě kaple.

Zahrada světla

15.00 | Areál skleníku FNOL

Výtvarníci Jaro Varga a Lucia Tkáčová představí svou Zahradu světla – budoucí uměleckou intervenci ve skleníku FNOL. Diskusi s autory za účasti architektů Jana Mléčky a Vojtěcha Jemelky, resp. botanika Václava Dvořáka, povede kurátorka trienále SEFO 2021 Barbora Kundračíková, v jehož rámci projekt vznikl.

Prohlídka areálu nemocnice

17.00 | sraz účastníků u skleníku FNOL

Areálem olomoucké Fakultní nemocnice, kde první budovy vznikly na konci 19. století, provede zájemce Vilém Švec. Rezervace nutná.

PROHLÍDKA AREÁLU JE JIŽ PLNĚ OBSAZENA. 

 

Prohlídky fortu Tafelberg

14.00, 15.00, 16.00, 17.00 | fort Tafelberg (Centrální spisovna FN Olomouc, budova Xq)

Součást olomouckého pevnostního systému, která byla vybudována na Tabulovém vrchu v letech 1839 – 1846. Centrální část rozsáhlého areálu v současnosti slouží jako Centrální spisovna FN Olomouc. Pevnůstka je jedním z objektů tzv. fortového „věnce“- unikátního projektu podplukovníka Wurmba z roku 1850, který přinesl zejména modernizaci Olomoucké pevnosti. Je přitom v souboru fortových staveb v Olomouci výjimečná, neboť byla využívána hlavně jako vězení. Tafelberg je podle příznivců fortifikačních staveb jedinou stavbou, která rozlehlostí a zachovalostí vnitřních chodeb může konkurovat slavné pevnosti v Josefově. Rezervace nutná.

PROHLÍDKY FORTU TAFELBERG JSOU JIŽ PLNĚ OBSAZENY. VYUŽIJTE VOLNÉ TERMÍNY V RÁMCI NOCI VĚDCŮ V PÁTEK 30. ZÁŘÍ. VÍCE INFORMACÍ ZDE.

Zaregistrovat se

Termín konání

  • Zahájení 11.9.2022 | 14:00
  • Ukončení 11.9.2022 | 18:00

Místo konání

  • Fakultní nemocnice Olomouc

Pořadatel

Fakultní nemocnice Olomouc