Dny evropského dědictví 2022

Základní informace

Fakultní nemocnice Olomouc se opět připojí ke Dnům evropského dědictví, tradiční akci, díky níž se veřejnosti otevírají brány nejzajímavějších památek, budov, objektů a prostor, včetně těch, které jsou jinak zčásti nebo zcela nepřístupné. Největší zdravotnické zařízení na střední Moravě tentokrát v části programu spojí síly s odborníky z Muzea umění Olomouc a v neděli 11. září vůbec poprvé veřejnosti představí projekt Zahrada světla, který vznikl při příležitosti Trienále SEFO 2021 a jehož cílem je revitalizace chátrajícího skleníku v areálu FN Olomouc a jeho okolí. Kromě prezentace tohoto ambiciózního záměru se zájemci ve FN Olomouc mohou v rámci Dnů evropského dědictví dozvědět zajímavé informace o historii kaple Božského Srdce Páně na Neurologické klinice, projít si areál a zavítat do jeho málo známých zákoutí s historikem Vilémem Švecem nebo navštívit jinak nepřístupné chodby fortu Tafelberg, který nemocnic slouží jako archiv.

Dny evropského dědictví ve FN Olomouc | Neděle 11. 9. 2022

Historie kaple Božského Srdce Páně

14.00 | Kaple – Neurologická klinika FN Olomouc, budova M

Kurátorka Muzea umění Olomouc Šárka Belšíková představí architektonicky pozoruhodnou budovu bývalé kaple Božského Srdce Páně postavenou v letech 1947-1950 kongregací Milosrdných sester III. řádu sv. Františka v areálu dnešní Fakultní nemocnice Olomouc. Představí také architekta Jaroslava Čermáka společně s okruhem umělců a teoretiků, kteří se podíleli na výtvarné výzdobě kaple.

Zahrada světla

15.00 | Areál skleníku FNOL

Výtvarníci Jaro Varga a Lucia Tkáčová představí svou Zahradu světla – budoucí uměleckou intervenci ve skleníku FNOL. Diskusi s autory za účasti architektů Jana Mléčky a Vojtěcha Jemelky, resp. botanika Václava Dvořáka, povede kurátorka trienále SEFO 2021 Barbora Kundračíková, v jehož rámci projekt vznikl.

Prohlídka areálu nemocnice

17.00 | sraz účastníků u skleníku FNOL

Areálem olomoucké Fakultní nemocnice, kde první budovy vznikly na konci 19. století, provede zájemce Vilém Švec. Rezervace nutná.

REZERVACE

Prohlídky fortu Tafelberg

14.00, 15.00, 16.00, 17.00 | fort Tafelberg (Centrální spisovna FN Olomouc, budova Xq)

Součást olomouckého pevnostního systému, která byla vybudována na Tabulovém vrchu v letech 1839 – 1846. Centrální část rozsáhlého areálu v současnosti slouží jako Centrální spisovna FN Olomouc. Pevnůstka je jedním z objektů tzv. fortového „věnce“- unikátního projektu podplukovníka Wurmba z roku 1850, který přinesl zejména modernizaci Olomoucké pevnosti. Je přitom v souboru fortových staveb v Olomouci výjimečná, neboť byla využívána hlavně jako vězení. Tafelberg je podle příznivců fortifikačních staveb jedinou stavbou, která rozlehlostí a zachovalostí vnitřních chodeb může konkurovat slavné pevnosti v Josefově. Rezervace nutná.

REZERVACE

Rezervovat

Termín konání

  • Zahájení 11. září | 14:00
  • Ukončení 11. září | 18:00

Místo konání

  • Fakultní nemocnice Olomouc

Pořadatel

Fakultní nemocnice Olomouc