Kolárna ve tvaru článku cyklořetězu již slouží zaměstnancům fakultní nemocnice

16. května 2022

Originální úschovnu kol v centru areálu Fakultní nemocnice Olomouc je již k dispozici jejím zaměstnancům. Stavba ve tvaru článku řetězu jízdního kola na dvoře budov O a P byla oficiálně předána k užívání. I díky nové kolárně se celková kapacita vybavených a zabezpečených míst k uschování bicyklů v areálu největšího zdravotnického zařízení na středním Moravě zvýší na zhruba 200 míst.

• Nová úschovna kol má tvar článku řetězu jízdního kola.

Autorem nevšedního projektu, který také dodržuje principy udržitelné výstavby, je architekt Adam Rujbr. Výstavbu kolárny podpořila Nadace ČEZ v rámci programu Pomáhej pohybem. Úschovna je podle ředitele FN Olomouc Romana Havlíka součástí dlouhodobé podpory aktivního zdraví, kterou nemocnice prosazuje jak směrem k pacientům, tak k vlastním zaměstnancům. „Cyklodoprava je ideální pohybovou aktivitou při cestách do práce a významnou alternativou ke stále houstnoucímu automobilovému provozu. Stavbou kolárny podporujeme myšlenku šetrné mobility. Pro zaměstnance se snažíme vytvářet komfortní zázemí pro odkládání kol a věříme, že tak vznikne nová motivace zaměstnanců pro dopravu do práce na kole,“ říká Roman Havlík.

Přístřešek s průsvitnými stěnami z vlnitého sklolaminátu pojme celkem 43 jízdních kol. Není však jediným místem v areálu, kde mohou zaměstnanci uschovat bicykly. K dispozici jsou kolárny na dalších čtyřech místech. Celková kapacita tak dosáhne zhruba 200 míst pro kola a v plánu je výstavba další úschovny v blízkosti Teoretických ústavů LF UP.