Kulička předvedla své terapeutické umění i na oddělení dlouhodobě nemocných

10. ledna 2023

Terapie zvířaty se začíná čím dál víc potvrzovat jako účinná součást léčby dlouhodobě nemocných a handicapovaných pacientů. Platí to také pro Oddělení následné intenzivní péče a dlouhodobé intenzivní ošetřovatelské péče FN Olomouc. Na pomoc k pacientovi si sem přivolali mini poníka Kuličku.

A co vlastně mini poník v nemocnici dělal? Přijel navštívit pacienta Petra. Petr byl „koňař“ tělem i duší. Chovatelství studoval a ve stájích trávil veškerý čas. Jenže pak přišla chvilka nepozornosti a těžký úraz. Na Oddělení NIP / DIOP leží už více jak 200 dnů. Po několika měsících v kómatu se jeho stav začal zlepšovat až v průběhu listopadu. Možná i po návštěvě psů v rámci canisterapie. „Vím, jak Petrovi pomohla canisterapie. Vzhledem k tomu, že miluje koně, mě napadlo zkusit tomhle a zavolat do Dobrovolnického centra, jestli by byla návštěva vůbec možná. A byla. Tak uvidíme, jak se bude Peťův stav po kontaktu s Kuličkou vyvíjet,“ doufá staniční sestra Oddělení NIP / IDOP Ing. Bc. Hana Jahodová, DiS. Že měl pacient z návštěvy radost, bylo evidentní. Mini poníka dokonce provedl na chodbě a nakrmil jablky.

Kulička už prostředí FN Olomouc dobře zná. Před nedávnem v rámci spolupráce s Dobrovolnickým centrem FN Olomouc navštívil jiného pacienta z Onkologické kliniky. Kulička je prostě malý sympaťák, kterého se chcete hned dotknout, pohladit si ho. Možná proto má kontakt s ním blahodárné účinky. To se ukázalo už cestou na Oddělení NIP / DIOP, kdy na sebe strhával veškerou pozornost a kouzlil úsměvy na tvářích kolemjdoucích.

Díky iniciativě Dobrovolnického centra FN Olomouc se terapie s různými druhy zvířat praktikují ve Fakultní nemocnici Olomouc již od roku 2018.