Novorozenecká JIP pozvala miminka do dlaně a jejich rodiče do Pevnosti poznání

26. května 2023

Radostný dětský rej v neděli 21. května ovládl olomouckou Pevnost poznání. Novorozenecké oddělení Fakultní nemocnice Olomouc tady již popáté uspořádalo Setkání maličkých miminek, akci, díky níž se daří udržovat a rozvíjet takřka rodinné vztahy zdravotnického personálu novorozenecké jednotky intenzivní péče s dětmi, které přišly na svět předčasně a strávily po porodu řadu týdnů i měsíců v inkubátoru, jejich rodiči a sourozenci.

  • Setkání se účastnilo více než šest set dětí a dospělých.

 

Setkání opět prokázalo, že rodiny, které s „jipkou“ mají zkušenosti, společné chvíle strávené se zdravotníky vyhledávají. Zúčastnilo se jej totiž více než šest set dětí a dospělých. A další zájemce již museli pořadatelé vzhledem k omezené kapacitě odmítnout. Věk dětí, které řádily v Pevnosti poznání, se pohyboval od několika měsíců až po náctileté. „Obrovský zájem dokazuje, že okamžiky, které rodiče na našem oddělení prožívají, jsou pro ně zásadní a nezapomenutelné. Stáváme se tak trochu součástí těchto rodin a vždycky máme radost, když vidíme, že maličká miminka se s obtížným začátkem vypořádala a dnes jsou z nich zdravé a krásné děti. Pro nás jsou tato setkání plná silných emocí a radosti ze smysluplnosti našeho počínání,“ popisuje lékař Novorozeneckého oddělení FN Olomouc Vojtěch Bodnár.

Pátý ročník Setkání maličkých miminek, který za ideálního, slunečného počasí moderoval Lukáš Kobza z rádia Haná, ovšem nebyl určen primárně rozhovorům dospělých. Program byl uzpůsoben hlavně dětem, které v Pevnosti našly dětský koutek, skákací hrad, malování na obličej nebo jako novinku šlapací kárky. Svou rozhodnost při zásahu publiku cvičně předvedli dobrovolní hasiči z Topolan.