Odborníci z ORL kliniky jim vrátili řeč. Vděční pacienti se opět sešli v nemocnici
12. května 2025V pořadí již třetí moravské Setkání laryngektomovaných pacientů, tedy lidí, kterým byl operativně odstraněn hrtan, se uskutečnilo v úterý 29. dubna 2025 v přednáškových sálech II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc. Odborníci ze zdejší Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku opět s úspěchem zorganizovali setkání lidí, jimž pomocí hlasových protéz navrátili ztracenou řeč. Termín konání je symbolický tím, že téhož měsíce, konkrétně 16. dubna, se slaví Mezinárodní den hlasu.
- Obrázek 1: Setkání laryngektomovaných pacientů proběhlo již potřetí. Slouží nejen k udržování osobních vazeb a přátelství, ale především ke sdílení zkušeností a informací o novinkách v léčbě či pooperační péči.
V České republice se zavádění hlasových protéz po odstranění hrtanu kvůli rakovině významně rozšířilo od roku 2016 a Klinika otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Olomouc je po motolské nemocnici druhým tuzemským vůdčím pracovištěm v této oblasti. Stále se však jedná o relativně novou metodu a v rámci oboru o superspecializovaný výkon, jemuž se odborníci z olomoucké ORL kliniky věnují již osmým rokem.
„Setkání se zúčastnilo celkem 55 pacientů s jejich příbuznými z celého Olomouckého kraje i mimo něj. Účastníci měli možnost si navzájem sdělit své zkušenosti a zároveň se na cokoliv zeptat odborníků z naší kliniky a také zástupců společnosti, která hlasové protézy vyrábí. Přítomni byli rovněž představitelé celostátního Spolku laryngektomovaných ČR,“ uvádí primář Kliniky otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku FN Olomouc MUDr. Martin Brož, Ph.D.
Zavedení hlasové protézy není obzvláště náročným výkonem, má však obrovský přínos pro pacienty, protože navrací řeč těm, kteří po odstranění hrtanu zůstali bez možnosti komunikace mluveným slovem. Před zavedením této metody většina pacientů využívala ke komunikaci se svými blízkými destičky na psaní a jenom menší část se naučila formu břichomluvectví. Pochopitelně zůstávali velmi izolováni a výrazně omezovali společenský kontakt, přestože se většina z nich úspěšně vyléčila z rakoviny. Opětovné umožnění komunikace slovem má proto značný vliv na kvalitu jejich života.
Setkání laryngektomovaných pacientů neuniklo ani pozornosti médií, které přímo na místě zastupoval Český rozhlas Olomouc.









