Preventivní akce Střevo Tour lákala v Šantovce zájemce všech generací

20. června 2019

S velkým zájmem veřejnosti se ve středu 19. června 2019 setkala osvětová akce Střevo Tour, kterou v Galerii Šantovka uspořádaly Fakultní nemocnice Olomouc a občanské sdružení Onkomaják ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví ČR. Lidé si díky ní mohli projít devět metrů dlouhou věrnou maketu tlustého střeva.

Preventivní akce Střevo Tour se zaměřuje především na poskytování informací o možnostech léčby rakoviny tlustého střeva a konečníku, ale návštěvníkům poskytuje také informace o prevenci a možnostech včasného záchytu tohoto onemocnění. Na stěnách obřího „tunelu“ si zájemci mohou přečíst například o tom, co jsou a jak se projevují polypy, divertikly či záněty tlustého střeva. Maketou na všech zastávkách Střevo Tour provázejí zkušení průvodci: lékaři, zdravotní sestry nebo studenti vyšších ročníků medicíny. V Šantovce se průvodcovství ujali a desítkám zvídavých kolemjdoucích se věnovali odborníci z II. interní kliniky - gastroenterologické a geriatrické Fakultní nemocnice Olomouc.

Česká republika má v incidenci rakoviny tlustého střeva smutný světový primát. Stejně jako u řady jiných vážných onemocnění, i v tomto případě je klíčem k efektivní léčbě především prevence.