Zdravotní klauni oslavili 20 let existence. Krátce i ve FN Olomouc

30. listopadu 2021

Právě před 20 lety vznikla organizace, která umí prosvětlit atmosféru nemocničních zařízení. Zdravotní klauni uskutečnili za dvě dekády 45 832 klaunských návštěv, bavili pacienty a také zdravotnický personál neuvěřitelných 183 328 hodin. Klaunští kurýři se proto v pondělí 29. listopadu za dodržení všech platných nařízení vyplývajících z epidemické situace rozjeli do 63 nemocnic a zdravotnických zařízení po celé České republice, kde předali dárky a hlavně symbolických 20 minut smíchu a podpory zdravotnímu personálu. Mezi navštívenými místy nechyběla ani Dětská klinika Fakultní nemocnice Olomouc.

• Jubileum oslavili zdravotní klauni i návštěvou Dětské kliniky FN Olomouc.

Na začátku stál jediný člověk, vizionář, muzikant a klaun Gary Alven Edwards. O tři roky později, v roce 2001, založil občanské sdružení Zdravotní klaun, které funguje dosud. Po dvaceti letech úspěšné činnosti navštěvují jeho profesionální Zdravotní klauni, kterých je nyní už 86, pravidelně 63 nemocnic, 8 domovů pro seniory a 1 hospic v celé ČR. „Odhadujeme, že jsme za těch dvacet let pobavili 1,146 milionu pacientů, především dětí. Pokud bychom všechny klauniády naskládali za sebe, vyšlo by to téměř na 21 let nepřetržitého smíchu. Nezastavila nás ani pandemie, byť jsme současné situaci své oslavy dvaceti let existence pochopitelně museli uzpůsobit,“ říká Kateřina Slámová Kubešová, ředitelka Zdravotního klauna.

V pondělí 29. listopadu vyrazily všechny regionální týmy na klaunský maraton s cílem navštívit během jednoho dne 63 nemocnic a zdravotnických zařízení. Vyjádřily tak svůj dík za dlouholetou spolupráci zdravotnickému personálu. „V této složité situaci jsme jim chtěli poděkovat a přinést symbolických dvacet minut radosti, humoru a díků. Jsme tu nejen pro pacienty, ale také pro ně,“ upozorňuje Kateřina Slámová Kubešová.