Dárci plazmy se mohou k odběru v Transfuzním oddělení Fakultní nemocnice Olomouc objednat online

5. února 2019

Zrychlit, zjednodušit a zpříjemnit dárcům rezervace termínů. Tyto cíle se snaží od začátku roku plnit Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc. A hlásí také první reálné výsledky. Od začátku února si mohou online rezervovat, či naopak rušit termíny dárci plazmy. Obdobná služba pro dárce plné krve by mohla být k dispozici během tohoto roku.

„Snažíme se jít s dobou a umožnili jsme dárcům plazmy elektronické objednávání termínů. Pro první přihlášení do rezervačního systému však zájemci potřebují identifikační údaje, které na vyžádání získají přímo v kanceláři evidence dárců nebo přes email na adresu krevjedar@fnol.cz,“ uvedla referentka náboru dárců krve Transfuzního oddělení FN Olomouc Lucie Vybíralová. Majitelé identifikačních údajů se pak mohou přihlásit na portálu https://webdonor.fnol.cz a v jednoduché plánovací aplikaci rezervovat, nebo naopak rušit termíny odběru. Manuál pro zprovoznění a administraci vlastního účtu je dostupný ZDE.

Poněkud složitější je online objednávání dárců plné krve. „To je trochu oříšek, protože odběry krve se řídí aktuální denní potřebou krevních skupin. Tento rezervační systém zabere více času, ale pracujeme na tom a věřím, že během letošního roku jej zprovozníme. I na dárce, kteří chodí k odběrů plné krve, se dostane,“ ubezpečila Lucie Vybíralová. Každopádně už nyní mohou dárci krve využít zmiňovaný portál https://webdonor.fnol.cz k vyplnění dárcovského dotazníku. „Dotazník si dárci mohou vyplnit online, ale maximálně dva dny před odběrem. Sestřičky si jej před samotným odběrem vytisknou,“ doplnila Lucie Vybíralová.