Fakultní nemocnice Olomouc: Děkujeme za podporu!

3. dubna 2020

POSLEDNÍ AKTUALIZACE: 3. 4. 2020, 14:00

Stovky ušitých roušek, káva, sladkosti, energetické tyčinky, sanitární materiál nebo také tolik potřebné respirátory… Vaše podpora týmu zdravotníků Fakultní nemocnice Olomouc má pestrou podobu, ale především neuvěřitelnou intenzitu. Ale pomoc veřejnosti nemá jen materiální povahu, můžeme počítat i s dobrovolníky – za chybějící personál v nemocnici například zaskakují studenti z Lékařské fakulty a Fakulty zdravotnických věd Univerzity Palackého.

Všem ze srdce děkujeme! Vaše podpora, byť by byla vyjádřena jen slovně nebo komentářem na sociálních sítích, je pro nás v těchto hektických dnech obrovskou vzpruhou! 

 

-----------------------------------

Třicet kusů ochranných štítů obdržela Onkologická klinika Fakultní nemocnice Olomouc jako dar v souvislosti s epidemií COVID-19 od firmy G3 s.r.o. Zdravotníci štíty převzali ve středu 1. dubna a ihned je zařadili do své výbavy. Více ZDE.

-----------------------------------

Ochranné štíty jsou vedle roušek a respirátorů další důležitou bariérou, která dodává našim zdravotníkům pocit bezpečí. Obličej, ale také krk a okolí očí jsou díky nim uchráněny před výměšky z dýchacích cest nebo před krví pacientů. Pomáhají hlavně v situacích, kdy je riziko kontaktu s virem velmi vysoké. A takové situace zaměstnanci Fakultní nemocnice Olomouc zažívají často. Proto jsme přímo ohromeni z daru, který nám věnovala skupina Veolia CZ – rovnou 1 000 ochranných štítů! Těžko se nám hledají slova, jimiž bychom vyjádřili náš vděk. Děkujeme!

-----------------------------------

Vzpomenete si ještě, co se dělo a jak jsme žili v lednu letošního roku? Zdá se, že aktuální události svou intenzitou přebily všechno, co se stalo v týdnech a měsících před tím. Leden připomínáme proto, že tehdy se v Olomouci otevřelo trampolínové centrum Jump Family. V provozu bylo zhruba dva měsíce a teď je zavřené. Pro podnikání vskutku smutná zpráva. Manažerům z Jump Family sice moc do zpěvu není, ale i v této mizérii dokážou myslet na druhé, konkrétně na naše zdravotníky. Dnes nám dovezli džusy a energetické nápoje, které by u nich v následujících týdnech nenašly uplatnění. Děkujeme za ně!

-----------------------------------

Dodávka plná plechovek s nealkoholickým pivem Birell přijela dnes dopoledne k našemu stravovacímu provozu. Plzeňský prazdroj věnoval naší nemocnici celkem 1 500 nápojů ve čtyřech chuťových variantách - cola, bezovka, citronáda a ledový čaj. Přidáme je v pátek 3. 4. 2020 k obědu i k menu č. 7 (chlazená strava) všem zaměstnancům, kteří se stravují v jídelně, ale i formou distribuce tabletem. A přestože v osobním dopise, který zásilku provázel, jsme si mohli přečíst, že Plzeňský prazdroj rozhodně nestojí o publicitu, my za takový dar prostě veřejně poděkovat musíme a chceme. Děkujeme!

-----------------------------------

Pořádně objemný balík dorazil dnes na adresu Fakultní nemocnice Olomouc. Byl plný produktů a potravin od českých výrobců, které budou pro naše zdravotníky skvělým zdrojem energie do následujících hodin a dnů. Za dar srdečně děkujeme iniciativě Energie lékařům, jejímž iniciátorem je Jan Lukačevič. Díky #energiilekarum!

-----------------------------------

V těchto náročných a nezřídka vyčerpávajících dnech je nutné dbát na přísun potřebných a pokud možno i zdravých živin. Pro naše zdravotníky to platí dvojnásob. Proto jsme moc rádi, že jsme dnes mohli převzít 250 sáčků s produkty značky LC Life, která se specializuje na nízkosacharidové stravování. Děkujeme za podporu!

-----------------------------------

Zdravotníci z deseti našich pracovišť si dnes mohou pochutnat na dárku, který nám dovezla OLMA. Pět set citronových cheesecake jogurtů jsme distribuovali na Kliniku plicních nemocí a tuberkulózy, Onkologickou kliniku, Kardiochirurgickou kliniku, Oční kliniku, Kliniku otorinolaryngologie a chirurgie hlavy a krku, Hematoonkologickou kliniku, Kliniku pracovního lékařství, Kliniku chorob kožních a pohlavních, Neurologickou kliniku a III. interní kliniku. Děkujeme srdečně!

-----------------------------------

Jak Coffee Library minulý týden slíbilo, tak taky udělalo! Přislíbili, že dovezou další dobroty a dnes to splnili. Mohli jsme tak předat našim zdravotníkům několik krabic úžasných koláčků a tartaletek. Na osvěžujících laskominách si tentokrát pochutnali v laboratořích Transfuzního oddělení, ale také personál Porodnicko-gynekologické kliniky a Novorozeneckého oddělení. Do Coffee Library posíláme srdečně poděkování, že na nás myslí!

-----------------------------------

S krásným ovocným dortem přišli v sobotu poděkovat týmu zdravotníků na odběrovém místě pod Teoretickými ústavy LF UP zástupci komunitního portálu Jsem z Olomouce. Děkujeme za milou návštěvu a pozornost, kterou našim lidem a dobrovolníkům věnujete!

-----------------------------------

Děkujeme srdečně firmě TCHIBO Praha spol. s.r.o. za zásilku mleté kávy, instantní kávy a kávovinového nápoje Mazagrande. Hodnotný dar poslouží k dodání tolik potřebné energie zaměstnancům všeobecného skladu, skladu zdravotního materiálu, prádelny, informatikům i centrální spisovny. Kávovinovým nápojem jsme se ale snažili pozvednout náladu také statečným studentkám - dobrovolnicím, které u vstupů do areálu nemocnice v těchto téměř arktických klimatických podmínkách měří příchozím teplotu. Děkujeme všem!

-----------------------------------

Chuť pomáhat a potřebná technologie spojila dohromady dvě stolařské dílny v Pasece - truhlářství Jan Podešva a stolařství František Orság. Jeden vlastní eurolaser JET 1200 a druhý 3D tiskárnu. Jejich společným dílem jsou ochranné štíty a s šesti z nich teď mohou pracovat na Jednotce intenzivní a resuscitační péče Dětské kliniky. Děkujeme!

-----------------------------------

Extrémně náročné povolání musejí umět skloubit s řadou dalších povinností. Nejsou jen sestřičkami, které v těchto dnech slouží v „první linii“ a jako každý jiný se potýkají s obavami z koronaviru, ale současně jsou ženami, matkami, manželkami, babičkami. V práci plní spoustu odpovědných zdravotnických úkolů, ale velkou dávku energie samozřejmě vyžaduje jejich běžný život.

Že současná situace není pro sestřičky vůbec jednoduchá, si dobře uvědomují v Generali Česká pojišťovna a proto rozjeli projekt Pomáháme sestřičkám. Dnes k nám dorazila dodávka plná dobrot a nápojů, které připravili v Perfect Cateringu  a my jsme hned předali na několik našich klinik a oddělení.

Projekt ale nespočívá jen v materiálních darech, jakkoliv i svačinka sestřičky nesmírně potěšila. Jeho součástí jsou i webové stránky www.pomahamesestrickam.cz  a facebook @pomahamesestrickam, jejichž prostřednictvím může kdokoliv zaslat vzkaz a slova podpory. A že už se těchto vzkazů sešlo!

Takže i naše nemocnice se připojuje ke vzkazu Generali Česká pojišťovna: Milé sestry, vážíme si vaší náročné a obětavé práce, která je kriticky důležitá pro celou Českou republiku!

#pomahamesestrickam

 

-----------------------------------

 

Je to pracoviště, na které je v těchto dnech upřena enormní pozornost veřejnosti a jehož personál pracuje pod velkým tlakem. V laboratořích Ústavu mikrobiologie totiž již od soboty 14. března vyhodnocují vzorky na onemocnění COVID-19. Jeho zaměstnanci si proto upřímně cení toho, že jim espresso bar TRAFFIC COFFEE věnoval pět kilogramů brazilské kávy, která jim pomůže snížit únavu. „Slibujeme, že v PCR detekcích koronaviru nepolevíme,“ vzkazují z Ústavu mikrobiologie. Děkujeme!

-----------------------------------

Z pětačtyřiceti ochranných štítů dnes byli přímo nadšení na Klinice plicních nemocí a tuberkulózy. Tento poklad jim zaslali dobrovolníci zabývající se 3D tiskem. Skupina 3D tiskem proti COVID-19 spojuje stovky nadšenců 3D tisku, lidí z různých oborů a různých koutů republiky. Číslo účtu, na který může kdokoliv přispět na další výrobu je 4233769003/0800. Děkujeme za pomoc!

-----------------------------------

Jedno ze základních pravidel těchto dnů zní: Jezte hodně ovoce a zeleniny, dodržujte přísun vitamínů! A přesně v duchu této poučky se zachovali v Caffé Opera, protože na Oddělení rehabilitace dovezli nápoje z čerstvého ovoce. Ze dvou bedýnek freshů melí lékaři a fyzioterapeuti obrovskou radost, i když to pod těmi rouškami není úplně poznat…

-----------------------------------

Rozbalovat dnešní zásilku z Rohlík.cz byla hned dvojí radost. Jednak pro nás bylo až mikulášské překvapení, co všechno jsme v taškách našli – různé druhy čajů, káva, čerstvé ovoce a dokonce i se zázvor! A samozřejmě jsme měli radost, že jsme tyto dobroty mohli předat našim zaměstnancům, kteří jsou každodenně v těchto nelehkých časech v permanenci. Děkujeme za to překvapivé a zdravé potěšení!

-----------------------------------

Na webu o sobě píšou: „Jsme dvě, Eliška a Vendula. Každá tvoříme pod svou vlastní značkou a dohromady pak stojíme za společnou značku obchodu, do kterého si vybíráme podobně zaměřené lidi, kteří tvoří s láskou a chtějí svými výtvory potěšit taky ostatní.“ A teď mladé designérky z Flop Shopu potěšily i nás – a to velmi! Donesly nám padesát vlastnoručně vyrobených roušek. Děkujeme!

-----------------------------------

Je jen málo lidí, kteří neocení dobrou kávu. A mezi našimi řidiči je takových lidí naprosté minimum. Proto jim dnes udělala obrovskou radost malá rodinná pražírna z Lošova Café Gape, která přivezla nejen svou skvělou kávu, ale když zjistili, že na dispečinku není kávovar, přijeli i s kávovarem. Prostě paráda!!! Máme vyřídit od našeho provozu dopravy: Děkujeme!

-----------------------------------

Tři obrovské krabice plné výborných tyčinek Bombus Raw Energy nám přivezl dnes brzy ráno Bombus team. A dostali jsme k tomu i dopis: „…zdravíme vás v tyto nelehké dny, víme, že jste „v první linii“, kde není čas na pořádné jídlo ani odpočinek. Mate náš velký obdiv, děkujeme vám za vaše enormní nasazení v boji s touto zákeřnou chorobou. Každý se v těchto dnech snaží pomoci, jak může, my vyrábíme ovocné raw tyčinky. Posíláme vám proto praktickou, chutnou a zdravou svačinu, která okamžitě doplní tolik potřebnou energii, a věříme, že vám přijdou vhod!“

Na vaše laskavá a dojemná slova můžeme říct jen: Děkujeme! Tyčinky samozřejmě přišly vhod! Dostali je všichni zaměstnanci k obědu a některé jsme rozvezli i na kliniky a oddělení.

-----------------------------------

Na Oddělení urgentního příjmu, které funguje nepřetržitě, včera odpoledne „přistála“ vydatná svačina. Renomovaná olomoucká restaurace Lobster poslala našim zdravotníkům pizzu a buchty. Ohlas z URGENTu? Bylo to hrozně dobrý, moc děkujeme! Ale jestli to takhle půjde dál, budeme strašně tlustí … J Ne, teď vážně: Opravdu, ze srdce děkujeme za všechno!

-----------------------------------

Převzali jsme další dar – mlékárna Olma nám poslala pět set jogurtů! Srdečně děkujeme za podporu!

Potřebné živiny tentokrát pošleme zaměstnancům laboratoří – mikrobiologie, hematoonkologie, biochemie, patologie, imunologie, genetika  - tedy těm, kteří sice nejsou tolik vidět, ale bez nichž by naše nemocnice nemohla fungovat, nabízet komplexní péči nebo aktuálně v těchto dnech počítat s testováním vzorků na COVID-19. Zdravou svačinu ale posíláme také našim lékárníkům a do odběrového stanu pod Teoretickými ústavy LF UP, tedy do „první linie“. Dámy a pánové, vřelé díky za vaši dennodenní usilovnou práci!

-----------------------------------

Tak to jsou oni. Tedy jenom zlomek z nich... Studenti Fakulty zdravotnických věd (UPOL - FZV), kteří se dobrovolně přihlásili a pomáhají na různých odděleních nejen v naší nemocnici, ale i v dalších zdravotnických zařízeních. Dámy a pánové, máte náš obdiv, děkujeme!

Album a medailony studentů si můžete prohlédnout ZDE.

-----------------------------------

O akci Olomouc šije roušky jste pravděpodobně slyšeli, ale do "velkovýroby" ochranných prostředků pro zdravotníky a pracovníky v rizikových profesích se intenzivně pustili i lidé z menších obcí – například Obec Pivín zásobuje rouškami v rámci možností naši nemocnici, nemocnici v Prostějově, Centrum sociálních služeb v Prostějově a další organizace. Ke včerejšku už rozdali celkem 2000 roušek!
Ve Fakultní nemocnici Olomouc podarovali Dětskou kliniku (310 ks, z toho 110 dětských), Onkologickou kliniku (60ks), I. interní kliniku (80 ks) a Oddělení urgentního příjmu (60 ks dospělých a 28 dětských). Například na Dětské klinice všechny roušky rozdali, nic jim nezbylo, a to z Pivína přijeli několikrát.
Posíláme do Pivína hlubokou poklonu a srdečné poděkování!

Více o aktivitě v Pivíně ZDE.

-----------------------------------

Dalších zhruba sedmdesát ochranných štítů navíc! Fantazie! Náš personál se bude v rizikových situacích cítit bezpečněji díky těmto bariérám, které nám v posledních několika dnech dodali 3D dobrovolníci Olomouc. Štíty, s nimiž již pracují zdravotníci z Oddělení urgentního příjmu, Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny, Oddělení intenzivní péče chirurgických oborů nebo Kliniky ústní, čelistní a obličejové chirurgie, pro nás vytiskli jmenovitě Martin Šavel, Radoslav Šmakal, Michal Marek. Pánové, děkujeme! 

-----------------------------------

Zpříjemnit v těchto hektických dnech náročnou službu na Oddělení urgentního příjmu pomůžou dárky, které zdravotníkům přivezly dámy z Coffee Library a Herba Lena. Zatímco bistro Coffee Library, které funguje v prostorách olomoucké Tereziánské zbrojnice, poslalo zdravotníkům občerstvení a kávu, výrobna přírodních sirupů, krémů a mastí Herba Lena personálu URGENTu podpořila pečenými ovocnými čaji a šťávami. Děkujeme! 

-----------------------------------

Každý den můžeme zdravotníkům distribuovat roušky, které pro ně šijí dobrovolnice a dobrovolníci z Olomouce a okolí. Jsme vám za tuto aktivitu neskonale vděční! Jenže ještě jsme za roušky nepoděkovali dámám ze skladu prádla. Každý den pro zaměstnance nemocnice ušijí až padesát roušek z vyřazeného ložního prádla dalšího již nepoužívaného textilu. Chceme to napravit: Děkujeme, dámy!

-----------------------------------

Jste velmi nápadití v tom, jak našim zdravotníkům vyjádřit podporu. Tak třeba v olomouckém baru Koktejly a sny přišli s nápadem, že nám věnují veškeré spropitné, které získají při rozvozech drinků. Ano, při rozvozech - zareagovali totiž na současnou situaci a objednávky vám dovezou domů... !

-----------------------------------

Řada dárců, kteří podpořili zaměstnance Fakultní nemocnice Olomouc, se stále prodlužuje a rozrůstá. Dnes mezi ně přibyla také firma Nestlé a její olomoucký závod Zora, z něhož nám dovezli vítanou dávku energie – tři tisíce tyčinek Koko a Margot a tři sta mléčných čokolád. Cukrovinky se dostanou k našim zaměstnancům během zítřka a středy jako „dezert“ k obědu. O sladkosti ale nepřijdou ani členové našeho krizového štábu, ani personál pracující v odběrovém stanu na parkovišti u teoretických ústavů. Děkujeme za podporu!

-----------------------------------

Všechny vaše dary pro nás znamenají obrovskou vzpruhu, ale díky ochranným prostředkům se naši zdravotníci mohou cítit bezpečněji – a to si obrovsky cení. Proto s velkou radostí a vděkem děkujeme firmě Prusa Research, díky níž mají naši anesteziologové a zdravotníci z URGENTu nově vytištěné 3D ochranné štíty. Pan Josef Průša nám věnoval nejen čtyřicet štítů, o něž jsme se podělili se záchrannou službou, ale bezplatně poskytl software všem 3D tiskařům. Vážíme si toho!

Více ZDE

-----------------------------------

 

-----------------------------------

-----------------------------------

-----------------------------------

-----------------------------------

-----------------------------------

-----------------------------------

-----------------------------------

-----------------------------------

-----------------------------------