Mobilní týmy FN Olomouc naočkovaly přes dva tisíce lidí v zařízeních sociálních služeb

8. února 2021

Více než dva tisíce seniorů a zaměstnanců pobytových zařízení v celém Olomouckém kraji od 8. ledna naočkovaly proti COVID-19 mobilní týmy Fakultní nemocnice Olomouc. Zdravotníci z největšího zdravotnického zařízení na střední Moravě jsou základní součástí logisticky náročné operace, kterou zastřešuje Olomoucký kraj.

Tříčlenné mobilní očkovací týmy FN Olomouc, které v pracovní dny i o víkendech vyjíždějí do zařízení sociálních služeb, zahrnují lékaře, zdravotní sestru a administrativního pracovníka. Zdravotníci s sebou vozí nejen vakcíny, ale také veškeré vybavení k jejich aplikaci. Při zahájení očkování bývá týmu k dispozici také IT specialista. Pro hladký průběh očkování je nastavení a správné fungování techniky důležité. „Samotné očkování dlouho netrvá, ale bohužel je spojené s řadou administrativních povinností. Je nutné vyplňovat spoustu dokumentů ručně a již vyplněné informace pak ještě zadávat do různých registrů. Některé systémy spolu nekomunikují, ačkoliv by měly. Ušetřilo by nám to hodně času,“ popisuje těžkosti lékař očkovacího centra FN Olomouc Ladislav Štěpánek.

V mobilních očkovacích týmech se již vystřídaly desítky lékařů, sester a nezdravotnických pracovníků z různých klinik a oddělení FN Olomouc, například z kliniky pracovního lékařství, porodnicko-gynekologické kliniky, ortopedie, tělovýchovného lékařství, dětské kliniky, transfuzního oddělení, psychiatrie. „V administrativních pozicích vypomáhají například děvčata z právního oddělení nebo studenti. Na cestách po zařízeních sociálních služeb strávily mobilní týmy více než 200 hodin. Naše výjezdy se neomezují jen na Olomouc. Byli jsme i v Tovačově, Bohuslavicích, Kostelci na Hané, Prostějově, Zábřehu, Mohelnici nebo Štítech,“ jmenuje některé cíle koordinátorka očkovacího centra a vedoucí odboru kvality FN Olomouc Jiřina Cahlíková. Když všechno dobře funguje, jsou zdravotníci schopní naočkovat i dvě sta lidí za den. „To se podařilo například týmům v Prostějově. Ve chválkovickém domově očkujeme bezmála čtyři sta lidí ve třech dnech,“ dodává.

Zhruba 6500 klientů a zaměstnanců sociálních služeb v kraji by podle plánu mělo být naočkováno do poloviny března. Společně s mobilními týmy Fakultní nemocnice Olomouc provádějí očkování v pobytových zařízeních pro seniory zdravotníci Vojenské nemocnice Olomouc, olomouckého oblastního spolku Českého červeného kříže Olomouc a nemocnic v Šumperku, Přerově, Prostějově a Hranicích. Do pátku 5. února bylo podle informací z webu krajpomaha.cz díky mobilním očkovacím týmům v sociálních službách Olomouckého kraje naočkováno první dávkou 3818seniorů a zaměstnanců, druhá dávka byla aplikována 1253 lidem.