Transfuzní oddělení upozorňuje: Dárci musejí po návratu z ciziny dodržet odklad

26. června 2019

V souvislosti s prázdninami a časem dovolených má Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice Olomouc pro své dárce důležité upozornění. Po návratu z exotické ciziny, ale také z jihoevropských destinací je třeba dodržet předepsaný odklad. Není vhodné darovat krev hned po návratu ze zahraniční z několika důvodů: únava po cestě s větším rizikem kolapsů, riziko infekce pro příjemce vzhledem k inkubační době onemocnění, kdy se dárce může cítit zcela zdráv, ale už je nosičem a přenašečem. Odklady jsou různé dle oblastí (viz tabulka níže), týkají přitom také zemí na jihu Evropy, včetně Rakouska, a to z důvodu aktuální epidemiologické situace. Po návratu z těchto zemí by dárci měli dodržet odklad 28 dnů.

Fakultní nemocnice Vám každopádně přeje krásnou dovolenou, prožitou bez komplikací a zdravotních potíží. Pro všechny, kteří budou moci krev darovat, bude Transfuzní oddělení FN Olomouc otevřené po celé prázdniny (vyjma 28. 6. a 4. 7., kdy je omezený provoz do 12.00 hodin). Určitě vás budeme potřebovat.

OBLAST

PAUZA    DO    DALŠÍHO   DAROVÁNÍ   KRVE PO NÁVRATU

Evropa - s výjimkou níže uvedených zemí

2 týdny