ECMO centrum

Historie a výsledky

První veno-arteriální ECMO podpora byla ve FN Olomouc implantována u 32letá ženy v roce 2008 z důvodu refrakterního kardiogenního šoku na podkladě fulminantní myokarditidy. Po 168 hodinách byla nemocná odpojena z podpory, a přes velmi komplikovaný průběh se vrátila do plnohodnotného života. Do března roku 2022 bylo v ECMO FN Olomouc vedenou celkem 200 ECMO podpor, 131 veno-arteriálních (VA-ECMO) pro refrakterní kardiální selhání a 69 veno-venózních (VV-ECMO) pro refrakterní respirační selhání.

V období pandemie onemocnění COVID-19 bylo implantováno 41 VV-ECMO podpor pro refrakterní respirační selhání primárně na podkladě COVID-19 onemocnění, dalších 7 VV-ECMO podpor pro post-COVID-19 respirační selhání a 2 VA-ECMO napojení pro masivní plicní embolii ve vztahu s COVID-19 infekcí.

Od roku 2018 je rozvíjen program extrakorporální resuscitace (ECPR), kdy bylo akceptování pro VA-ECMO napojení 19 pacientů s nemocniční (IHCA) a 11 pacientů s mimonemocniční refrakterní zástavou oběhu.

Součástí spektra poskytované péče centra je i extrakorporální ohřev hluboce podchlazených. První úspěšný ohřev byl proveden v roce 2006 u třicetiletého může se vstupní teplotou tělesného jádra 28,4 °C, v roce 2021 byl proveden úspěšně mimotělní ohřev u sedmiletého utonulého chlapce se vstupní teplotou 16,2 °C a délkou srdeční zástavy 186 minut. Dlouhodobé výsledky vedení VV - a VA-ECMO podpor korespondují s daty s ESLO registrů, včetně výsledků napojených pro refrakterní respirační selhání vyvolané infekcí COVID-19.

Kde nás najdete - ECMO centrum

Orientrační plán areálu FNOL