Traumatologická klinika

Historie

Historie Traumatologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc sahá do poloviny 90. let minulého století. Vyčleněním jednoho oddělení pro ošetřování úrazu z I. chirurgické kliniky bylo 1. září 1996 založeno samostatné traumatologické oddělení.

Prvním primářem nového pracoviště se stal MUDr. Pavel Maňák, CSc., dřívější odborný asistent I. chirurgické kliniky, a jeho zástupcem MUDr. Arnold Pavlík, který přešel na traumatologické oddělení z II. chirurgické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc.

Pracoviště plnilo úkoly ve stísněných prostorách, které mu byly vymezeny v areálu I. chirurgické kliniky. Z nevyhovujících prostor staré nemocniční budovy se v roce 2005 traumatologické oddělení přestěhovalo do nového komplexu chirurgických oborů, kde je ambulantní trakt umístěn v těsné blízkosti vyšetřoven radiologické kliniky. Lůžková část byla otevřena v 5. podlaží moderní nemocniční budovy v sousedství chirurgického monobloku. Součástí nově přesunutého oddělení byla i samostatné jednotka intenzivní péče a lůžka pro septické stavy.

Po zřízení traumatologického oddělení byla výnosem ministerstva zdravotnictví ze 13. února 2001 deklarována fakultní nemocnice superspecializovaným pracovištěm Olomouckého kraje pro ošetřování závažných úrazu a polytraumat. Pracoviště zajišťuje diagnostiku a chirurgické léčení všech končetinových i dutinových poranění s výjimkou poranění páteře, lebky a mozku, na kterých se podílí jen diagnosticky. Disponuje moderním instrumentáriem a implantáty pro všechny druhy osteosyntéz. Vynikajících výsledků traumatologické oddělení docílilo při ošetřování poranění skeletu ruky, zejména zlomenin člunkové kosti a jejích následků. Práce traumatologického oddělení byla opakovaně prezentována přednáškami na domácích i zahraničních sjezdech, zejména na kongresech Evropské traumatologické společnosti (Hannover, Vídeň, Praha, Ljubljana). V roce 2006 zorganizovalo traumatologické oddělení sympozium zaměřené na osteosyntézy skeletu ruky se zahraniční účastí, které bylo vysoce hodnoceno účastníky i pozvanými zahraničními hosty. Pracoviště se podílí na výuce posluchačů lékařské fakulty a v roce 2006 bylo akreditováno také jako postgraduální školicí pracoviště.

Od 1. září 2017 - přesně k výročí 21 let existence samostatného traumatologického oddělení - bylo pracoviště transformováno na Traumatologickou kliniku, která je v současnosti jednou z nejdůležitějších součástí traumatologického centra Fakultní nemocnice Olomouc.

Kde nás najdete - Traumatologická klinika

Ambulance