Regulační poplatky

Regulační poplatky, které od 1. ledna 2008 zavedl zákon o stabilizaci státních rozpočtů do celého českého zdravotnictví, se vztahují také na pacienty Fakultní nemocnice Olomouc. Ke způsobu a výši jejich úhrady jsme vydali informační materiál, ve kterém jsme stručně a srozumitelně vysvětlili, za co a v jaké výši se poplatky vybírají, a jak jejich výběr probíhá právě ve FNOL. Součástí materiálu je i mapka s vyznačením, kde v areálu nemocnice najdete platební automaty. Abychom vyšli pacientům co nejvíce vstříc, otevřeli jsme také od počátku ledna 2008 klientské informační centrum v centrální budově nemocnice, kde náš personál poskytuje potřebné informace. Peníze, které nemocnice na poplatcích vybere, využije ke zpříjemnění prostředí pro pacienty.

Jak na regulační poplatky od 1. ledna 2015

Od 1. ledna 2015 došlo k dalším změnám v placení regulačních poplatků. Zrušeny byly poplaky 30 korun za návštěvu lékaře a za recept v lékárnách, zůstává zachovaný pouze regulační poplatek 90 korun za pohotovost. Návod na hrazení poplatků ve FN Olomouc najdete zde.

Výběr regulačního poplatku za pohotovostní služby

Ve Fakultní nemocnici Olomouc  je stanovena pravidelná ordinační doba od 7.00 hod.  do 15.00 hod. Mimo tuto dobu jde o lékařskou pohotovostní službu, v níž je v souladu se zákonem č. 48/1997 Sb. o veřejném zdravotním pojištění vybírán regulační poplatek 90,- Kč. 

Lékařskou pohotovostní službou se rozumí ambulantní péče poskytovaná pacientům v případech náhlé změny zdravotního stavu nebo akutního zhoršení průběhu onemocnění.